Ameryka po niemiecku?

Opublikowano: 12.06.2013 r.

Jednym z mitów pielęgnowanych po dziś dzień w kręgu kultury niemieckiej jest teoria o realnych szansach by język niemiecki stał się w końcu XVIII wieku oficjalnym językiem nowego państwa.

Faktem jednak jest, że w 1795 Kongres podjął uchwałę w sprawie publikacji prawa w innych niż angielski językach (między innymi, ale nie wyłącznie, niemieckim). Jednak prawo nie weszło w życie, zostało uchylone kilka miesięcy później.

frankfurtbakerydeli

Frankfurt Bakery & Deli fot. Cissarz

Teoria wykreowana przez nazistowski German American Bund jakoby w 1776 roku (skąd ta data?) ważyły się losy  języka urzędowego (oficjalnego) w Ameryce jest wyssana z palca. I nie umarła ani z datą przymusowej likwidacji związku w 1941 roku ani wraz ze śmiercią jej założyciela – Fritza Juliusa Kuhna w Monachium w 1951 roku. I tym sposobem, w XXI wieku, mit zrodzony w oparach nazistowskiego absurdu ma się nad wyraz dobrze. I tylko w porównaniu ze „skarbnicą” polskich mitów historycznych możemy go traktować jako mało szkodliwy wytwór narodowej megalomanii.

Ps. Gwoli ścisłości – proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale Stany Zjednoczone, tak jak nie mają świąt państwowych (urzędowo nakazanych), nie mają też oficjalnego języka urzędowego. Używając zatem tego określania miałem na myśli język, w którym publikowane są akty prawne i sporządzana urzędowa dokumentacja.

Strony: 1 2

Autor: admin

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty

Car Bike & Truck Show. FotoreportażGodziny płyną nieubłaganie, czasem trudno zdążyć na czas, nawet jeśli ma się do pokonania zaledwie kilka mil. Po show zostały resztówki ale i tak (...)
Wysznupane w Ameryce. Z dziejów pogoni za starym i używanym.Żałuję, że u nas nie ma tradycji oddawania tego czego nie potrzebujemy tak, aby darować zbędnym dla nas przedmiotom nowe życie i nowych właścicieli.
“Wood Magazine” Issue 262 – co nowego w drewnie piszczyNowy, wrześniowy numer magazynu „Wood” dotarł do nas w końcu czerwca a w nim…