Pięć zawodów bez studiów, które przyniosą ci fortunę.

Opublikowano: 26.01.2018 r.

Dla rozczarowanych zarobkami w Hollywood mamy tym razem listę zawodów, które nie wymagają ukończenia studiów wyższych (licencjackich – Bachelor’s Degree) a zapewniają dochody znacznie przekraczające średnią i bijące na głowę wiele profesji z dyplomem licencjata.

„Money” przytacza badania American Enterprise Institute and College Measures.

Wskazują one, że aż 24 programy licencjackie dają zarobki poniżej 25 tysięcy dolarów rocznie po 5 latach od ukończenia edukacji, w porównaniu z 16 programami policealnymi (Associate in Science) i zaledwie dwoma po przyuczeniu zawodowym.

Istotny okazuje się nie tyle poziom edukacji co branża, w której się kształcimy. Wiedza, wiedzy nierówna. Wiedza pozorna, powierzchowna, nikomu niepotrzebna nie znajduje nabywców na rynku. Produkuje jednak rzesze frustratów z aspiracjami. I nie ma znaczenia czy to Stany Zjednoczone czy Polska. Fetysz dyplomu zastąpił prawdziwą, przydatną społeczeństwu, wiedzę.

Jaką zatem powinniśmy wybrać profesję by nie zasilić rzeszy niskodochodowej „elity”?

Chcąc zarabiać znacznie powyżej średniego (mediana) rocznego dochodu gospodarstwa domowego na Florydzie, które wynosi 49.400$, powinniśmy wybrać zawód technika bezpieczeństwa i zabezpieczenia przeciwpożarowego, którego średnie roczne zarobki wynoszą 76.400$, a który wymaga wykształcenia Associate in Applied Science. Jest to poziom nieco wyższy od zwykłego Associate in Science, mającego charakter bardziej ogólny i będący stopniem edukacji poprzedzającym studia licencjackie. Associate in Applied Science daje zaś pełne przygotowanie do wykonywania zawodu zaraz po ukończeniu edukacji.

Jeszcze lepiej zarabia operator ciężkiego sprzętu. Na przykład dźwigu czy koparki. Tu średnia płaca wynosi 81.000$ a wykonywanie zawodu wymaga jedynie przyuczenia do zawodu (Apprenticeship).

Kolejnym zawodem o podobnie wysokim poziomie zarobków (82.500$) i tych samych wymaganiach edukacyjnych jest instalowanie i naprawa urządzeń młyńskich.

Technik instalacji elektrycznych i komunikacyjnych przynosi do domu 91.700$ a wykonywanie tego zawodu wymaga jedynie ukończenia edukacji policealnej w dwuletnim community college (Associate in Science).

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje mechanik urządzeń dźwigowych. Po przyuczeniu do zawodu i po pięciu latach od zakończenia tego szczebla edukacji, zarobki osiągają kwotę 106.900 dolarów rocznie.

Mustang co kwartał.

Czytaj również: W Hollywood nie zarobisz.

Autor: Barbara Neumann

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane posty

US Cars – przegląd ofert 11/7/2017Rozpoczynamy kontynuację cyklu znanego ze starej edycji "Rybnikera". Przegląd co ciekawszych ofert z prasy reklamowej z terenu Delaware oraz (...)
Demokratyczna elita musi kraść.Jakież głupie są akademickie i demokratyczne elity w USA. Muszą uciekać się do kradzieży darmowych materiałów propagandowych, które, za free - co (...)
Szafę zrób mi miły!O pożytkach płynących z lektury męskich magazynów hobbystycznych.